Jakie fugi powinniśmy wybrać?

Na początku skupimy się na właściwościach technicznych fug w ogóle. Wyróżniamy fugi cementowe oraz epoksydowe.

Fugi cementowe

Fugi cementowe są bardziej powszechne na rynku, rozrabia się je z wodą. Fugi cementowe posiadają właściwości hydrofobowe bądź w przypadku firmy Sopro tzw. Efekt perlenia - polega on na tym, że cząsteczki wody nie wnikają w fugę tylko się sperlają na jej powierzchni umożliwiając tym samym jej odparowanie bądź usunięcie poprzez wytarcie szmatką. Wszystkie fugi cementowe są wodoodporne oraz odporne na ścieranie.

Dodatkową właściwością fug cementowych jest ich elastyczność tzn. poddawanie się naciskom płytek, które położone na jakiejkolwiek powierzchni pracują, nie da się tego uniknąć.

W tym miejscu należałoby poruszyć także efekt kładzenia płytek „bez fugowo”.

Płytki rektyfikowane tj. posiadające krawędzie umożliwiające bezpośrednie przyleganie płytki do płytki technicznie rzecz biorąc można układać bez fugi. Natomiast musimy być przygotowani na nacisk, jakie płytki będą tym samym na siebie wywierać poprzez pracę podłoża, na którym są położone, co może skutkować pęknięciami oraz ukruszeniami rogów.

W polskich warunkach pojęcie kładzenia płytek „bez fugowo” należy traktować, jako minimalne użycie fugi 1-1, 5mm. Fuga taka jest wtedy mało widoczna natomiast pozwala spokojnie pracować płytkom bez możliwości wzajemnego uszkodzenia.

Fugi cementowe dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej. Standardowe zużycie fug Sopro wygląda następująco.

Fugi epoksydowe

Fugi epoksydowe stają się coraz popularniejsze na Polskim rynku. Główną różnicą między fugami cementowymi a epoksydowymi jest ich trwałość. Nawet najlepsza fuga cementowa, jeżeli tylko chcemy możemy ją wydrapać - nie jest odporna na mechaniczne uszkodzenia - rysy itd. Natomiast fuga epoksydowa po zastygnięciu tworzy powłokę podobną do powłoki ceramicznej - usunięcie mechaniczne praktycznie nie wchodzi w grę bez odpowiednich preparatów.

Fuga epoksydowa dodatkowo jest w 100% wodoodporna z tego powodu nie może być używana m.in. na tarasach – woda nie miałaby możliwości odpływu, za to doskonale sprawdzają się pod prysznicami. Niestety ceną za te właściwości jest prawie 2 razy mniejsza kurczliwość tych fug względem cementowych - ma to znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym.

Gama kolorystyczna jest nieco uboższa natomiast to się ciągle zmienia na korzyść fug epoksydowych. Z fug epoksydowych polecamy produkty firmy WIM.

Tabela zużycia cementowych i epoksydowych zapraw do spoinowania

tagi: fugi, fugi epoksydowe, fugi cementowe, Sopro, WIM, efekt perlenia