Łazienka, a zużycie wody

Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak!

W każdej łazience znajduje się prysznic bądź wanna, czasami jedno i drugie. Zaleta prysznica nad wanną to aż 60% mniejsze zużycie wody.

Średnio podczas brania prysznica zużywamy około 50 litrów wody a napełnienie wanny to około 150 litrów. Korzystając z wanny również można oszczędzać wodę. Wystarczy, że zastosujemy baterie wannową z termostatem Kludi Mx 354310538, która pozwala od razu uzyskać temperaturę wody odpowiednią do kąpieli, a nie poprzez dolewanie wody zimnej do gorącej aby ją schłodzić. Poza tym jeżeli już korzystamy z wanny, nie musimy za każdym razem napełniać jej do pełna, wystarczy 1/3 bądź połowa wanny.

Kolejnym elementem, w którym zużywamy wodę jest toaleta. Tutaj na szczęście powszechne są rozwiązania propagowane m.in. przez firmę geberit spłuczki z podziałem na 3 i 6 litra w zależności od potrzeb. W tym zakresie istniej bardzo bogaty wybór w zależności od naszego gustu chociażby Geberit Bolero 115.777.CG.1. Jeżeli nie ma takiej potrzeby nie spłukujmy całej spłuczki, nie traktujmy również naszego WC jako śmietnika i nie wrzucamy żadnych odpadów kosmetycznych, za każdym razem spłukując pełny zbiornik.

Częstą sytuacją, którą możemy zaobserwować w polskich łazienkach jest codzienna pielęgnacja naszych zębów podczas lejącej się wody z baterii umywalkowej. Tutaj nie ma żadnego wytłumaczenia takie zachowanie ma duży wpływ na zużycie wody, jeżeli mamy problem z pamiętaniem o tym, możemy z powodzeniem skorzystać z szerokiej oferty baterii bezdotykowych, które w odpowiednim czasie sprawią, że wodą będzie leciała szerokim strumieniem po czym jak tylko nie będzie nam potrzebna automatycznie przestanie lecieć, dobrym zakupem z pewnością będzie bateria bezdotykowa GROHE 36015000.

Należy pamiętać o tym, że woda niestety nie wszędzie leje się pod dostatkiem i warto się zastanowić jak łatwo ją marnujemy podczas codziennych zajęć. W przyrodzie nic nie ginie i nigdy nie jest za późno na zmianę, tak więc zachęcam wszystkich do bardziej racjonalnego wykorzystywania wody w naszych nowych łazienkach.

tagi: tania łazienka, ekonomiczna łazienka, baterie bezdotykowe, baterie z termostatem, spłuczki z podziałem