Remont łazienki - czyli jak stworzyć łazienkę marzeń

W jaki sposób przygotować się do remontu łazienki?

Pierwszym i podstawowym krokiem jest stworzenie projektu łazienki w którym będzie wybrany rodzaj materiału – płytki, armatura, ceramika, wanna, kabina oraz jego rozmieszczenie.

Jeżeli sami nie mamy koncepcji jak powinna wyglądać nasza łazienka, warto skorzystać z gotowych inspiracji oraz porad specjalisty projektanta. Projektant podczas rozmowy przeleje na papier Państwa oczekiwania w zakresie stylu i ergonomiczności łazienki, podpowie również ciekawe rozwiązania pozwalające oszczędzić miejsce.

Projektant przedstawia również odpowiednie produkty czy to płytki, baterie, ceramikę spełniające Państwa oczekiwanie. Efektem finalnym pracy z projektantem jest projekt w programie 3D pozwalający ujrzeć naszą łazienkę taką jak ją stworzyliśmy.

Kiedy już wiemy co i jak chcemy mieć zrobione trzeba rozejrzeć się za wykonawcą. W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani usługami „fachowców” często gęsto ogłoszenia są rozklejane na przystankach, w marketach, na klatkach schodowych. Reklamują się „złote rączki”, którzy będąc na rencie chcą sobie dorobić. Natomiast czy jest to odpowiedni sposób na znalezienie wykonawcy ?

W jaki sposób wybrać odpowiedniego wykonawcę:

  1. Najbezpieczniejszy sposób to korzystać z wykonawców z polecenia od znajomych – zawsze możemy zobaczyć efekt ich pracy i ocenić, czy jest on w stanie spełnić nasze oczekiwania.
  2. Korzystać z firm, które za swoje usługi wystawiają faktury oraz udzielają gwarancji.
  3. Wybierać firmy z którymi możemy zawrzeć umowę cywilno prawną na wykonanie usługi remontowo-montażowej.

W ramach takiej usługi warto zawrzeć wszystkie najważniejsze elementy, czyli:

  • termin wykonania,
  • koszt ostateczny – na podstawie kosztorysu uwzględniającego wszystkie prace wykonane,
  • gwarancję za wykonaną usługę.

Jeżeli już umawiamy się z wykonawcą na zrobienie kosztorysu warto, aby zabrał ze sobą portfolio dotychczas wykonanych prac, co pozwoli nam ocenić poziom danego wykonawcy.

Kiedy szukać wykonawcy?

Odpowiednim momentem jest ten, w którym mamy wybrany materiał i wiemy jak ma wyglądać nasza łazienka. Jest to spowodowane tym, że cena położenia płytki za metr zależy od formatu płytki, jej rodzaju (np. płytka ceramiczna lub gres), jak również ilości docinek. Dodatkowo, kluczowym elementem, który ma duży wpływ na cenę końcową jest ilość cięcia płytki pod kątem 45 stopni na wszystkie narożniki, cena takiej usługi jest podawana za mb (metr bieżący). Jeżeli tego nie wiemy to wykonawca może nam podać cenę na zasadzie wróżenia z fusów. To samo dotyczy projektów wykonanych przez projektanta, wykonawca może wycenić nam daną pracę widząc skończony projekt.

Najbardziej obleganymi miesiącami na remont łazienki są miesiące od kwietnia do września. Wtedy będzie nam najtrudniej znaleźć odpowiedniego wykonawcę a ceny mogą być stosunkowo wyższe. Terminy są bardzo napięte, żaden wykonawca nie poczeka na Nas, ponieważ musi w te miesiące zarobić na cały rok. Ważnym jest, aby umawiając się z wykonawcą mieć już zabezpieczony materiał pod wykonywaną pracę, ponieważ na tym tle często występują problemy tzn. mamy już umówiony termin z wykonawcą i okazuje się, że zamawiany przez nas towar będzie tydzień później, dlatego zachęcamy do zamawiania odpowiednio wcześniej zaraz po otrzymaniu projektu. Warto też zadać sobie pytanie: „Czy nie lepiej wykonać remont w miesiącach mniej obleganych”? Jeżeli remont nie niesie ze sobą zmian instalacyjnych, to nie ma żadnych przeciwwskazań żeby remont odbył się w listopadzie czy styczniu.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tekście pozwolą Państwu przebrnąć przez remont bez żadnych niemiłych niespodzianek. Zapraszamy do kontaktu - odpowiemy na każde pytanie.

tagi: remont łazienki, wybór ekipy remontowej, projektowanie łazienki